Elektronički potpis je zamjena za tradicionalno (ručno) potpisivanje dokumenata.
Elektronički potpisi eIDAS Uredbom su definirani kao podaci u elektroničkom obliku koji su pridruženi ili su logički povezani s drugim podacima u elektroničkom obliku i koje Potpisnik koristi za potpisivanje dokumenta.
Jednostavnije rečeno, elektronički potpis predstavlja način digitalnog potpisivanja dokumenata koje u određenoj mjeri i pod određenim uvjetima zamjenjuje tradicionalno vlastoručno potpisivanje. U Republici Hrvatskoj primjenu elektroničkih potpisa u poslovanju regulira nekoliko propisa, međutim glavni propis je upravo eIDAS Uredba (Electronic Idenitfication Authentication and Signature).
eIDAS Uredba pruža pravnu osnovu na unutarnjem tržištu za elektroničku identifikaciju u državama članicama EU.
Osim što elektroničko potpisivanje dokumenata može uštedjeti vrijeme, ono može smanjiti rizik od prijevare, stvoriti bolje korisničko iskustvo i na kraju, može značajno smanjiti ispis i potrošnju papira.
Preduvjeti za izradu elektroničkog potpisa
Za izradu elektroničkog potisa potrebni su:
- Digitalni potpisni certifikat – potvrda u elektroničkom obliku izdana od davatelja usluge izdavanja certifikata koja povezuje podatke za verificiranje elektroničkog potpisa s nekom osobom i potvrđuje identitet te osobe.
- Aplikativno ili tehnološko rješenje koje će omogućiti implementaciju potpisa na dokumente – Identyum Sign servis
Vrste dokumenata koje je moguće elektronički potpisati
Korištenjem Sign web servisa moguće je potpisati dokumente u PDF formatu.